Трудно е да си представим детството без вълшебствата на книгите
Снимка: Getty
Приказките не само запълват свободното време, което се чудите как да прекарате с детето – те му дават възможност да научи много за света около него. Чрез тях то се учи да взаимодейства с други хора. Приказките обаче трябва да се подбират според възрастта и да се обясняват така, че детето да разбира добре поуката.
За тези под три или четири години е по-добре да изберете кратки и прости приказки като „Трите прасенца“, „Приключенията на Буратино“, „Конче-гърбогонче“. Текстът е написан на прост и разбираем език.
В тези приказки децата веднага разбират кой от героите е зъл и кой добър. По-абстрактните от фантастичния свят все още са трудни за разбиране от тригодишните.
След като прочетете приказката, експертие препоръчват да обсъдите с хлапето поведението на героите, да изслушате неговите въпроси или да зададете свои собствени, например: „Защо мислиш, че той повярва на лисицата?” Така детето ще разбере по-добре историята.
Когато избирате книги, обърнете специално внимание на илюстрациите. Те трябва да са ярки и разбираеми за децата, без плашещи елементи. Картинките са още един начин малките да разберат сюжета.
На децата в предучилищна възраст може да се предложи по-сложен сюжет, Ако в оригинала има „кървави“ подробности, изберете по-опростените адаптации, съветват психолози.
На възраст 5-6 години все още е важно да обсъдите с детето сюжета на приказката, да споделите мнението си с него. По-сложните истории като “Снежната кралица” и “Малката русалка” оставете за по-късно. Те имат по-сложен и драматичен текст, по-дълбока мотивация на героите и липсва ясно разделение на лоши и добри герои.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари